Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - dbam o siebie

psychoterapia-gestalt.pl

Nurty psychoterapeutyczne

Psychoterapia jest dość ogólnym pojęciem, które oznacza niesienie pomocy pacjentom przy użyciu metod psychologicznych. Psychologia jest szeroką dziedziną nauki i w jej ramach można wyróżnić wiele nurtów psychoterapeutycznych. Podstaw

Szokujące 7 Metod Aby znaleźć psychologa - dbam o siebie psychoterapia-gestalt.pl
owy podział psychoterapii obejmuje takie nurty, jak psychoterapia poznawczo-behawioralna, psychoterapia dynamiczno-ruchowa, psychoanaliza oraz psychoterapia humanistyczna. Każdy nurt psychoterapii korzysta z określonego podejścia terapeutycznego i pomaga w rozpracowywaniu określonych problemów. Samych nurtów w psychoterapii jest znaczenie więcej i ciągle opracowywane są nowe metody pracy z pacjentem, dlatego że psychologia jest stale rozwijającą się dziedziną. Psychoterapeuta może specjalizować się w jednym, wybranym nurcie lub posiadać kwalifikacje umożliwiające prace w kilku różnych nurtach psychoterapeutycznych. Doświadczony psychoterapeuta jest w stanie dobrać odpowiedni rodzaj psychoterapii do potrzeb konkretnego pacjenta. Niektórzy psychoterapeuci korzystają z wielu różnych nurtów psychologicznych.


Charakterystyka psychoterapii poznawczo-behawioralnej

Podejście poznawczo-behawioralne jest jednym z wielu nurtów stosowanych w psychoterapii. Psychoterapia poznawczo-behawioralna współcześnie coraz bardziej zyskuje na popularności i jest jedną z najczęściej oferowanych psychoterapii. Cechą charakterystyczną psychoterapii behawioralnej jest to, że skupia się ona na zachowaniu człowieka, jako na naturalnej reakcji na bodźce. Psychoterapia poznawczo-behawioralna jest nowszą odmianą terapii behawioralnej. Psychoterapia poznawczo-behawioralna odwołuje się do pewnych założeń teoretycznych, zgodnie z którymi objawy psychopatologiczne, dysfunkcjonalne zachowania oraz emocje można wyjaśnić na podstawie teorii uczenia się oraz pośredniczącej roli procesów poznawczych. Psychoterapię poznawczo-behawioralną stosuje się przy konkretnym problemie, jak na przykład przy różnego rodzaju fobiach. W ramach psychoterapii poznawczo-behawioralne można wyróżnić bardziej szczegółowe nurty, takie jak terapia schematów. Celem terapii poznawczo-behawioralnej jest zmiana sposobu myślenia oraz modyfikacja zachowań, żeby poprawić jakość życia pacjenta.


Z jakimi problemami należy iść do psychoterapeuty

Z usług psychoterapeuty można skorzystać w każdej chwili i w każdym momencie, jeśli tylko czujemy, że przydałaby nam się pomoc specjalisty. Psychoterapia ma na celu niesienie pomocy pacjentom z różnymi problemami, które można rozwiązać stosując metody psychologiczne. Celem psychoterapii jest polepszenie samopoczucia pacjenta. Do terapeuty powinniśmy się udać zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy poczucia kryzysu, obniżenia poziomu satysfakcji z rzeczy, które kiedyś sprawiały radość. Także w sytuacjach problemów interpersonalnych, trudności z nawiązywaniem relacji oraz utrzymywaniem związków, psychoterapia może być dobrym pomysłem. Pójście do psychoterapeuty jest wskazane podczas stanów depresyjnych, stanów lękowych oraz odczuwania bólów somatycznych, niepotwierdzonych diagnozą lekarską. Z usług psychoterapeuty korzystają także osoby, które doświadczyły jakiejś traumy na skutek jakiegoś wydarzenia lub sytuacji. Problemy, z którymi można zwrócić się po pomoc do psychoterapeuty, są bardzo różnorodne i zindywidualizowane.


Jakie można wyróżnić etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.



© 2019 http://dbam-o-siebie.tatra.wroclaw.pl/