- albo w grupach zamkniętych, albo w grupach otwartych. A czym różnią się te dwie jej odmiany?
Grupy zamknięte są ogólnie rzecz biorąc bardziej zorganizowane. W tym przypadku terapia jest zaplanowana od samego początku do końca - jej uczestnicy wiedzą dokładnie, ile odbędą spotkań i w jakim terminie oraz kiedy zakończy się cała forma terapii. Obowiązuje tutaj tzw. kontakt psychoterapeutyczny. Jest to doskonały typ terapii dla osób mocno zajętych i zapracowanych, które muszą mieć wszystko ustalone odgórnie.
Drugi typ to natomiast psychoterapia przeprowadzana w grupach otwartych. Grupy otwarte działają bez przerwy, dlatego ta terapia nie ma swojego konkretnego początku czy końca. Każdy może na nią przyjść. Nie trzeba się na nią specjalnie zapisywać czy umawiać. Niektórzy pacjenci z niej odchodzą, a inni ludzie zajmują ich miejsca, by poradzić sobie z własnymi problemami. Do niektórych z grup otwartych można dołączyć zupełnie za darmo. To świetna opcja dla osób, które nie mają pieniędzy na tradycyjną terapię.
Coraz więcej osób nie radzi sobie
Mówi się, że depresja jest obecnie chorobą cywilizacyjną. Coraz więcej osób nie radzi sobie ze swoją sytuacją - a to z trudami zawodowymi, a to prywatnymi. Stres, coraz wyższe oczekiwania, samotność, a także nieprzyjemne informacje ze świata i poczucie niebezpieczeństwa to tylko nieliczne z przyczyn, które mogą doprowadzić do kiepskiego stanu psychicznego. Postęp technologiczny doprowadził jednak do tego, że mamy coraz więcej wiedzy, jak takim problemom zaradzić. Psychoterapia jest doskonałym narzędziem do tego, żeby przeciwdziałać trudnym stanom. Wiąże się ona ze stosowaniem metod w oparciu o regularny kontakt z człowiekiem. Wiele z nich jest używanych w walce z zaburzeniami psychicznymi, a skuteczność takich działań została udowodniona naukowo. M.in. terapia grupowa to świetny przykład, jak zaradzić problemom. Wtedy mamy okazję spotkać się z innymi osobami, które również czują coś podobnego. Zaletą terapii grupowej jest pełna poufność rozmów w zamkniętym pokoju. Ważne jest też, aby psychoterapeuta był naszym prawdziwym doradcą.
Psychoterapia jest dziedziną zajmująca się zaburzeniami
Coraz więcej osób nie radzi sobie z problemami na płaszczyźnie zawodowej oraz prywatnej. Coraz wyższe oczekiwania w pracy, goniące nas terminy, większy stres, śmierć lub choroba bliskich osób, brak naszej motywacji, samotność oraz brak empatii to jedne z przyczyn, przez które nie jesteśmy w stanie na dłuższą metę funkcjonować, tak jak należy. W tym celu warto odwiedzić specjalistę, który będzie w stanie pokazać nam jak rozprawić się z tymi problemami. Takim kimś jest psychoterapeuta. Dobry specjalista to jednak nie tylko osoba wykształcona i posiadająca sporą wiedzę na tematy medyczne, ale i ktoś doświadczony - potrafiący podejść do każdego przypadku osobno i zrozumieć różne osoby mając na uwadze różne przyczyny ich problemów. Psychoterapia jest dziedziną zajmująca się zaburzeniami psychicznymi. Jest wiele rodzajów terapii, które można podjąć, aby rozprawić się z trudami codzienności. Popularnością cieszy się terapia grupowa. Jej zaletą jest pełna poufność - rozmowy odbywają się w zamkniętym pokoju, a psychoterapeuta jest zobowiązany dochować tajemnicy.
Z tego powodu indywidualna psychoterapia może
Szukając dla siebie odpowiedniej pomocy psychologicznej, łatwo można dostrzec, że istnieją dwie główne odmiany terapii - grupowa oraz indywidualna. Pierwsza jest znacznie popularniejsza, ale nie znaczy to wcale, że lepsza. Obie terapie mają swoje dobre i złe strony. Każda z nich może sprawdzić się w zupełnie innym przypadku.
Terapia grupowa polega na przeprowadzaniu spotkań z większą liczbą pacjentów naraz. Grupy najczęściej liczą sobie od czterech do maksymalnie kilkunastu osób. Częściej spotyka się grupy mniejsze od tych większych, bo mimo wszystko terapeuta musi być w stanie skupić się na każdym pacjencie z osobna. Ten typ terapii poleca się osobom, które cierpią m.in. na fobię społeczną lub nerwicę lękową.
Grupowa terapia dość ogólnie omawia problemy pacjentów i nie koncentruje się na żadnym z nich oddzielnie. Z tego powodu indywidualna psychoterapia może przynieść lepsze rezultaty w przypadku leczenia bardziej skomplikowanych lub złożonych schorzeń. Niektóre z zaburzeń psychicznych wymagają długiego zagłębiania się w historię i przeżycia pacjenta. Terapeuta musi odkryć, gdzie leży przyczyna problemu, by potem móc go rozwiązać. W takich przypadkach tylko terapia indywidualna jest w stanie zadziałać.
Absolutnie nie należy się takiej pomocy
Jeżeli czujemy, że zaczynamy tracić kontrolę nad naszym życiem, funkcjonujemy coraz gorzej, coraz częściej mamy depresyjne myśli oraz brak ochoty do działania, to wszystko jest znakiem, że pora już odwiedzić dobrego psychoterapeutę. Absolutnie nie należy się takiej pomocy wstydzić, bo jest to fachowiec jak każdy inny lekarz, a nie jest też żadnym powodem do wstydu, że od czasu do czasu, na pewnym etapie naszego życia, możemy potrzebować profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Takie psycholog, co prawda nie rozwiąże za nas naszych problemów, ale nauczy nas odpowiednio stawiać im czoła i wtłoczy w nas siłę do codziennego działania.
Jeżeli chodzi o szeroko pojętą terapię psychiczną ze strony profesjonalnego psychologa, to taka terapia może mieć formę albo osobistą, jako psychoterapia indywidualna, ale może być to także terapia grupowa, prowadzona w towarzystwie innych osób. Terapia indywidualna zazwyczaj sprawdza się w przypadku osób wyjątkowo nieśmiałych, które dodatkowo mają wielki problem z mówieniem o swoich kłopotach i odczuwają duży wstyd. Terapia grupowa z kolei skupia się na grupach osób z podobnymi problemami, a jej zadaniem jest ukazanie każdej osobie oddzielnie, że nie jest sama w sytuacji, w której się znalazła.